Milyen a VI. kerületben élni? Terézváros

A VI. kerületben becslés szerint 39 640 ember él 2,38 km²-en (16 630 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.

Közúti zaj ≥65 dB47%a lakók aránya21. / 23
Éjszakai zaj ≥55 dB48%a lakók aránya21. / 23
Zöldterület3,4%a terület aránya22. / 23
Lakásár1132 e Ft/m²KSH, 202419. / 23
Metró, HÉV, villamos100%600 m-en belül lakik2. / 23
Népsűrűség16 630fő/km²22. / 23
Nyári hősziget+2,2 °Ca városi átlaghoz képest21. / 23
Fakorona1,9%a terület aránya21. / 23
Vízkeménység13,7 nk°elég kemény

A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.

Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.

Zaj

Közúti zaj, egész nap ≥65 dB47%
Közúti zaj, éjszaka ≥55 dB48%
Közúti zaj, egész nap ≥55 dB65,4%
Vasúti zaj ≥55 dB5,1%
Repülőtéri zaj ≥55 dB0%
Ipari zaj ≥55 dB0%

A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.

Levegő

MérőállomásPM2,5PM10NO₂
XIII. kerületháttér állomás · 1,5 km11,6——
VIII. kerületforgalmi állomás · 2,7 km—22,429,2
II. kerületforgalmi állomás · 2,7 km—23,525,9

Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).

Lakásár

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 1 132 000 Ft volt (2014-ben 275 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².

283566849113220052010201520202024
a kerület Budapest átlaga · ezer Ft/m², folyó áron · KSH

Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.

Közlekedés

300 m-en belül BKK-megálló100%
600 m-en belül metró, HÉV vagy villamos100%

78 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: M1 M3 4 6 4-6

Parkolás a VI. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 79,8%-án)

Hőség, fák, burkolt felület

Nyári hősziget (felszín, a városi átlaghoz képest)+2,2 °C
Fakorona (Copernicus, 2018)1,9%
Burkolt felület (beton, aszfalt, tető)76,9%

A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.

Ivóvíz

MutatóVI. kerületHatárérték
Összes keménység13,7 nk° (137 mg/l CaO) — elég keménynincs (íz- és vízkőkérdés)
Nitrát6,6 mg/l50 mg/l
Ólom0,9 µg/l10 µg/l
Arzén1,5 µg/l10 µg/l
Szabad aktív klór0,2 mg/l—

Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.

Zöld és környezeti kockázatok

Zöldterület (park, erdő, rét)3,4%
Elméleti árterület, 100 éves árvíz, védművek nélkül0%

Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.

Szolgáltatások

Élelmiszerbolt661,67 / 1000 lakó
Gyógyszertár190,48 / 1000 lakó
Orvos, rendelő761,92 / 1000 lakó
Étterem, kávézó52813,32 / 1000 lakó
Iskola, óvoda260,66 / 1000 lakó

Üzletek, éttermek, szolgáltatók a VI. kerületben →

Városrészek

VárosrészLakóZaj ≥65 dBZöldKötött pálya
Terézváros39 94047,4%3,4%100%

Gyakori kérdések

Mennyire zajos a VI. kerület?

A VI. kerület lakóinak 47%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 48% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 21. a 23 kerület között.

Mennyibe kerül egy lakás a VI. kerületben?

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 1 132 000 Ft volt a VI. kerületben; tíz évvel korábban 275 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².

Milyen a közlekedés a VI. kerületben?

A lakók 100%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 100%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: M1, M3, 4, 6, 4-6.

Mennyi zöldterület van a VI. kerületben?

A kerület területének 3,4%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 22. a 23 kerület között.

Milyen kemény a víz a VI. kerületben?

A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a VI. kerületben a csapvíz összes keménysége 137 mg/l CaO, azaz kb. 13,7 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 6,6 mg/l, a határérték 50 mg/l.

Mennyire meleg nyáron a VI. kerület?

A nyári műholdfelvételek szerint a VI. kerület lakott részein a felszín átlagosan +2,2 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 21. a 23 kerület között. A fakorona aránya 1,9%, a burkolt felületé 76,9%.

Milyen a levegő a VI. kerületben?

A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.

Források

  • Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
  • Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
  • Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
  • Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
  • Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
  • Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
  • Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
  • Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
  • Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
  • Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
  • Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.

Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.