Milyen a VIII. kerületben élni? Józsefváros

A VIII. kerületben becslés szerint 83 090 ember él 6,85 km²-en (12 130 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.

Közúti zaj ≥65 dB36%a lakók aránya16. / 23
Éjszakai zaj ≥55 dB38,4%a lakók aránya16. / 23
Zöldterület9,3%a terület aránya18. / 23
Lakásár941 e Ft/m²KSH, 202413. / 23
Metró, HÉV, villamos98,4%600 m-en belül lakik3. / 23
Népsűrűség12 130fő/km²21. / 23
Nyári hősziget+1,8 °Ca városi átlaghoz képest17. / 23
Fakorona5,5%a terület aránya18. / 23
Vízkeménység13,2 nk°elég kemény

A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.

Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.

Zaj

Közúti zaj, egész nap ≥65 dB36%
Közúti zaj, éjszaka ≥55 dB38,4%
Közúti zaj, egész nap ≥55 dB57,5%
Vasúti zaj ≥55 dB2,4%
Repülőtéri zaj ≥55 dB0%
Ipari zaj ≥55 dB0%

A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.

Levegő

MérőállomásPM2,5PM10NO₂
VIII. kerületforgalmi állomás · a közelben—22,429,2
XIII. kerületháttér állomás · 3,5 km11,6——
II. kerületforgalmi állomás · 4,7 km—23,525,9

Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).

Lakásár

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 941 000 Ft volt (2014-ben 181 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².

24549173698220052010201520202024
a kerület Budapest átlaga · ezer Ft/m², folyó áron · KSH

Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.

Közlekedés

300 m-en belül BKK-megálló94,8%
600 m-en belül metró, HÉV vagy villamos98,4%

151 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: M2 M3 M4 1 4 6 1A 23 24 28 37 47 48 49 62 28A 37A 4-6

Parkolás a VIII. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 95,7%-án)

Hőség, fák, burkolt felület

Nyári hősziget (felszín, a városi átlaghoz képest)+1,8 °C
Fakorona (Copernicus, 2018)5,5%
Burkolt felület (beton, aszfalt, tető)64,2%

A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.

Ivóvíz

MutatóVIII. kerületHatárérték
Összes keménység13,2 nk° (132 mg/l CaO) — elég keménynincs (íz- és vízkőkérdés)
Nitrát7 mg/l50 mg/l
Ólom0,7 µg/l10 µg/l
Arzén1,5 µg/l10 µg/l
Szabad aktív klór0,2 mg/l—

Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.

Zöld és környezeti kockázatok

Zöldterület (park, erdő, rét)9,3%
Elméleti árterület, 100 éves árvíz, védművek nélkül0%

Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.

Szolgáltatások

Élelmiszerbolt1191,43 / 1000 lakó
Gyógyszertár340,41 / 1000 lakó
Orvos, rendelő770,93 / 1000 lakó
Étterem, kávézó3854,63 / 1000 lakó
Iskola, óvoda570,69 / 1000 lakó

Üzletek, éttermek, szolgáltatók a VIII. kerületben →

Városrészek

VárosrészLakóZaj ≥65 dBZöldKötött pálya
Palotanegyed13 64034,8%2,7%100%
Corvinnegyed10 46024%4,2%100%
Csarnoknegyed964024,7%4,5%100%
Magdolnanegyed779046,5%8,1%100%
Népszínháznegyed764047,1%17,9%100%
Kerepesdűlő747063,9%13,5%83,5%
Losoncinegyed632017%17,9%100%
Orczynegyed596041,7%25,9%100%
Tisztviselőtelep530037,1%4,8%100%
Ganznegyed490032,3%2%100%
Századosnegyed400030%1,8%100%

Gyakori kérdések

Mennyire zajos a VIII. kerület?

A VIII. kerület lakóinak 36%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 38,4% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 16. a 23 kerület között.

Mennyibe kerül egy lakás a VIII. kerületben?

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 941 000 Ft volt a VIII. kerületben; tíz évvel korábban 181 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².

Milyen a közlekedés a VIII. kerületben?

A lakók 94,8%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 98,4%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: M2, M3, M4, 1, 4, 6, 1A, 23, 24, 28, 37, 47, 48, 49, 62, 28A, 37A, 4-6.

Mennyi zöldterület van a VIII. kerületben?

A kerület területének 9,3%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 18. a 23 kerület között.

Milyen kemény a víz a VIII. kerületben?

A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a VIII. kerületben a csapvíz összes keménysége 132 mg/l CaO, azaz kb. 13,2 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 7 mg/l, a határérték 50 mg/l.

Mennyire meleg nyáron a VIII. kerület?

A nyári műholdfelvételek szerint a VIII. kerület lakott részein a felszín átlagosan +1,8 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 17. a 23 kerület között. A fakorona aránya 5,5%, a burkolt felületé 64,2%.

Milyen a levegő a VIII. kerületben?

A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.

Források

  • Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
  • Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
  • Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
  • Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
  • Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
  • Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
  • Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
  • Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
  • Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
  • Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
  • Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.

Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.