Milyen a XIV. kerületben élni? Zugló
A XIV. kerületben becslés szerint 135 450 ember él 18,04 km²-en (7510 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.
A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.
Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.
Zaj
A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.
Levegő
| Mérőállomás | PM2,5 | PM10 | NO₂ |
|---|---|---|---|
| XIII. kerületháttér állomás · 2,9 km | 11,6 | — | — |
| VIII. kerületforgalmi állomás · 3,3 km | — | 22,4 | 29,2 |
| XV. kerületháttér állomás · 3,9 km | — | 16,7 | 19,3 |
Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).
Lakásár
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 940 000 Ft volt (2014-ben 240 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.
Közlekedés
316 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: M1 M2 H8 H9 1 3 1A 62 69 62A
Parkolás a XIV. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 44,1%-án)
Hőség, fák, burkolt felület
A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.
Ivóvíz
| Mutató | XIV. kerület | Határérték |
|---|---|---|
| Összes keménység | 13,5 nk° (135 mg/l CaO) — elég kemény | nincs (íz- és vízkőkérdés) |
| Nitrát | 6,3 mg/l | 50 mg/l |
| Arzén | 1,5 µg/l | 10 µg/l |
| Szabad aktív klór | 0,2 mg/l | — |
Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.
Zöld és környezeti kockázatok
Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.
Szolgáltatások
Városrészek
| Városrész | Lakó | Zaj ≥65 dB | Zöld | Kötött pálya |
|---|---|---|---|---|
| Alsórákos | 69 000 | 32,4% | 12,1% | 54,1% |
| Istvánmező | 16 970 | 35,6% | 4,5% | 66,1% |
| Herminamező | 15 500 | 45,4% | 7% | 98,6% |
| Törökőr | 12 470 | 41% | 15,9% | 84,4% |
| Nagyzugló | 7780 | 33,4% | 18% | 100% |
| Rákosfalva | 6090 | 46,4% | 57,3% | 81% |
| Városliget | 4860 | 58,3% | 80,9% | 85,4% |
| Kiszugló | 2670 | 41,5% | 3,1% | 100% |
Gyakori kérdések
Mennyire zajos a XIV. kerület?
A XIV. kerület lakóinak 36,9%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 39,9% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 17. a 23 kerület között.
Mennyibe kerül egy lakás a XIV. kerületben?
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 940 000 Ft volt a XIV. kerületben; tíz évvel korábban 240 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Milyen a közlekedés a XIV. kerületben?
A lakók 91,8%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 69,4%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: M1, M2, H8, H9, 1, 3, 1A, 62, 69, 62A.
Mennyi zöldterület van a XIV. kerületben?
A kerület területének 18,3%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 15. a 23 kerület között.
Milyen kemény a víz a XIV. kerületben?
A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a XIV. kerületben a csapvíz összes keménysége 135 mg/l CaO, azaz kb. 13,5 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 6,3 mg/l, a határérték 50 mg/l.
Mennyire meleg nyáron a XIV. kerület?
A nyári műholdfelvételek szerint a XIV. kerület lakott részein a felszín átlagosan +0,6 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 10. a 23 kerület között. A fakorona aránya 7,8%, a burkolt felületé 40,5%.
Milyen a levegő a XIV. kerületben?
A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.
Források
- Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
- Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
- Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
- Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
- Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
- Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
- Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
- Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
- Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
- Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
- Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.
Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.