Milyen a XVI. kerületben élni?
A XVI. kerületben becslés szerint 76 520 ember él 33,58 km²-en (2280 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.
A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.
Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.
Zaj
A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.
Levegő
| Mérőállomás | PM2,5 | PM10 | NO₂ |
|---|---|---|---|
| XV. kerületháttér állomás · 4,6 km | — | 16,7 | 19,3 |
| VIII. kerületforgalmi állomás · 9,2 km | — | 22,4 | 29,2 |
| XIII. kerületháttér állomás · 9,9 km | 11,6 | — | — |
Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).
Lakásár
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 877 000 Ft volt (2014-ben 241 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.
Közlekedés
257 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: H8 H9
Parkolás a XVI. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 0%-án)
Hőség, fák, burkolt felület
A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.
Ivóvíz
| Mutató | XVI. kerület | Határérték |
|---|---|---|
| Összes keménység | 12,9 nk° (129 mg/l CaO) — elég kemény | nincs (íz- és vízkőkérdés) |
| Nitrát | 7,2 mg/l | 50 mg/l |
| Ólom | 0,7 µg/l | 10 µg/l |
| Arzén | 1,4 µg/l | 10 µg/l |
| Szabad aktív klór | 0,3 mg/l | — |
Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.
Zöld és környezeti kockázatok
Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.
Szolgáltatások
Városrészek
| Városrész | Lakó | Zaj ≥65 dB | Zöld | Kötött pálya |
|---|---|---|---|---|
| Rákosszentmihály | 29 100 | 22,7% | 11% | 0% |
| Sashalom | 15 370 | 20% | 5,5% | 51,3% |
| Mátyásföld | 14 650 | 18% | 23,7% | 35% |
| Cinkota | 9990 | 23,7% | 37% | 55,3% |
| Árpádföld | 7440 | 19% | 10,4% | 39,3% |
Gyakori kérdések
Mennyire zajos a XVI. kerület?
A XVI. kerület lakóinak 21%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 23% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 4. a 23 kerület között.
Mennyibe kerül egy lakás a XVI. kerületben?
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 877 000 Ft volt a XVI. kerületben; tíz évvel korábban 241 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Milyen a közlekedés a XVI. kerületben?
A lakók 85%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 28%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: H8, H9.
Mennyi zöldterület van a XVI. kerületben?
A kerület területének 23,5%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 12. a 23 kerület között.
Milyen kemény a víz a XVI. kerületben?
A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a XVI. kerületben a csapvíz összes keménysége 129 mg/l CaO, azaz kb. 12,9 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 7,2 mg/l, a határérték 50 mg/l.
Mennyire meleg nyáron a XVI. kerület?
A nyári műholdfelvételek szerint a XVI. kerület lakott részein a felszín átlagosan ±0 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 6. a 23 kerület között. A fakorona aránya 12,1%, a burkolt felületé 23,2%.
Milyen a levegő a XVI. kerületben?
A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.
Források
- Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
- Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
- Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
- Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
- Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
- Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
- Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
- Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
- Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
- Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
- Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.
Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.