Milyen a XVIII. kerületben élni? Pestszentlőrinc-Pestszentimre
A XVIII. kerületben becslés szerint 105 690 ember él 38,73 km²-en (2730 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.
A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.
Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.
Zaj
A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.
Levegő
| Mérőállomás | PM2,5 | PM10 | NO₂ |
|---|---|---|---|
| XVIII. kerületháttér állomás · 1,5 km | 14,6 | 24,4 | 18,2 |
| VIII. kerületforgalmi állomás · 10,9 km | — | 22,4 | 29,2 |
| XV. kerületháttér állomás · 12,8 km | — | 16,7 | 19,3 |
Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).
Lakásár
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 775 000 Ft volt (2014-ben 190 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.
Közlekedés
274 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: 50
Parkolás a XVIII. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 0%-án)
Hőség, fák, burkolt felület
A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.
Ivóvíz
| Mutató | XVIII. kerület | Határérték |
|---|---|---|
| Összes keménység | 17,8 nk° (178 mg/l CaO) — elég kemény | nincs (íz- és vízkőkérdés) |
| Nitrát | 18,7 mg/l | 50 mg/l |
| Ólom | 0,6 µg/l | 10 µg/l |
| Arzén | 1,5 µg/l | 10 µg/l |
| Szabad aktív klór | 0,3 mg/l | — |
Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.
Zöld és környezeti kockázatok
Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.
Szolgáltatások
Városrészek
| Városrész | Lakó | Zaj ≥65 dB | Zöld | Kötött pálya |
|---|---|---|---|---|
| Újpéteritelep | 12 830 | 18,2% | 0,6% | 0% |
| Szemeretelep | 9900 | 14,7% | 3,1% | 60,4% |
| Gloriett-telep | 7610 | 20,2% | 22,8% | 21,4% |
| Bókaytelep | 7060 | 23,4% | 8,5% | 85,3% |
| Szent Imre-kertváros | 6730 | 19,5% | 8,4% | 51,6% |
| Havanna-lakótelep | 5790 | 14,3% | 1,9% | 20% |
| Erzsébettelep | 5790 | 19,5% | 8,3% | 0% |
| Miklóstelep | 5650 | 26,3% | 30,5% | 40,2% |
| Kossuth Ferenc-telep | 5520 | 10,5% | 3,5% | 0% |
| Ganzkertváros | 4620 | 12,9% | 25% | 27,3% |
| Ganztelep | 4600 | 18% | 0,6% | 31,4% |
| Ferihegy | 4270 | 19,2% | 64% | 0% |
| Lónyaytelep | 4120 | 12,3% | 4,4% | 39,7% |
| Liptáktelep | 4060 | 25,2% | 0,7% | 69,7% |
| Lakatos-lakótelep | 3160 | 21,7% | 8,9% | 55,7% |
| Erdőskert | 2690 | 8,2% | 38,2% | 0% |
| Belsőmajor | 2590 | 22,3% | 48,8% | 0% |
| Rendessytelep | 2070 | 20% | 0% | 94,8% |
| Krepuska Géza-telep | 1570 | 8,1% | 15,9% | 0% |
| Szent Lőrinc-lakótelep | 1550 | 28,5% | 10% | 0% |
| Bélatelep | 1440 | 10,6% | 41,3% | 0% |
| Almáskert | 1060 | 0% | 17,7% | 0% |
| Halmierdő | 1050 | 13,8% | 65,7% | 0% |
Gyakori kérdések
Mennyire zajos a XVIII. kerület?
A XVIII. kerület lakóinak 17,8%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 19,1% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 2. a 23 kerület között.
Mennyibe kerül egy lakás a XVIII. kerületben?
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 775 000 Ft volt a XVIII. kerületben; tíz évvel korábban 190 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Milyen a közlekedés a XVIII. kerületben?
A lakók 78,6%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 29,7%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: 50.
Mennyi zöldterület van a XVIII. kerületben?
A kerület területének 29,9%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 4. a 23 kerület között.
Milyen kemény a víz a XVIII. kerületben?
A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a XVIII. kerületben a csapvíz összes keménysége 178 mg/l CaO, azaz kb. 17,8 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 18,7 mg/l, a határérték 50 mg/l.
Mennyire meleg nyáron a XVIII. kerület?
A nyári műholdfelvételek szerint a XVIII. kerület lakott részein a felszín átlagosan +1,2 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 13. a 23 kerület között. A fakorona aránya 12,4%, a burkolt felületé 29,7%.
Milyen a levegő a XVIII. kerületben?
A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.
Források
- Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
- Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
- Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
- Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
- Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
- Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
- Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
- Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
- Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
- Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
- Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.
Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.