Milyen a XXI. kerületben élni? Csepel
A XXI. kerületben becslés szerint 80 080 ember él 26,19 km²-en (3060 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.
A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.
Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.
Zaj
A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.
Levegő
| Mérőállomás | PM2,5 | PM10 | NO₂ |
|---|---|---|---|
| XVIII. kerületháttér állomás · 9,3 km | 14,6 | 24,4 | 18,2 |
| VIII. kerületforgalmi állomás · 9,4 km | — | 22,4 | 29,2 |
| II. kerületforgalmi állomás · 11,4 km | — | 23,5 | 25,9 |
Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).
Lakásár
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 705 000 Ft volt (2014-ben 153 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.
Közlekedés
194 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: H7 D14
Parkolás a XXI. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 0%-án)
Hőség, fák, burkolt felület
A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.
Ivóvíz
| Mutató | XXI. kerület | Határérték |
|---|---|---|
| Összes keménység | 18 nk° (180 mg/l CaO) — kemény | nincs (íz- és vízkőkérdés) |
| Nitrát | 11,2 mg/l | 50 mg/l |
| Ólom | 1,1 µg/l | 10 µg/l |
| Arzén | 1,5 µg/l | 10 µg/l |
| Szabad aktív klór | 0,2 mg/l | — |
Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.
Zöld és környezeti kockázatok
Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.
Szolgáltatások
Városrészek
| Városrész | Lakó | Zaj ≥65 dB | Zöld | Kötött pálya |
|---|---|---|---|---|
| Csepel-Királyerdő | 22 390 | 17,2% | 7% | 0,1% |
| Csepel-Gyártelep | 13 500 | 24% | 1,7% | 45,5% |
| Csepel-Kertváros | 7640 | 18% | 9% | 12,6% |
| Csepel-Csillagtelep | 7430 | 33% | 12,2% | 17,9% |
| Csepel-Szabótelep | 7010 | 26,2% | 23,8% | 19,1% |
| Csepel-Belváros | 5440 | 67,6% | 18,1% | 100% |
| Csepel-Szigetcsúcs | 4240 | 5,2% | 35,5% | 38,7% |
| Csepel-Erdősor | 3500 | 22,8% | 20,7% | 0% |
| Csepel-Ófalu | 2460 | 17,1% | 0,6% | 21,5% |
| Csepel-Háros | 2430 | 30% | 19,9% | 0% |
| Csepel-Erdőalja | 1750 | 44,2% | 13,2% | 91,1% |
| Csepel-Rózsadomb | 1500 | 28,1% | 14,5% | 0% |
| Csepel-Királymajor | 800 | 7,8% | 45,5% | 0% |
Gyakori kérdések
Mennyire zajos a XXI. kerület?
A XXI. kerület lakóinak 24,8%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 27,8% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 7. a 23 kerület között.
Mennyibe kerül egy lakás a XXI. kerületben?
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 705 000 Ft volt a XXI. kerületben; tíz évvel korábban 153 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Milyen a közlekedés a XXI. kerületben?
A lakók 80,3%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 23,7%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: H7, D14.
Mennyi zöldterület van a XXI. kerületben?
A kerület területének 16,2%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 16. a 23 kerület között.
Milyen kemény a víz a XXI. kerületben?
A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a XXI. kerületben a csapvíz összes keménysége 180 mg/l CaO, azaz kb. 18 nk° (kemény). A nitráttartalom 11,2 mg/l, a határérték 50 mg/l.
Mennyire meleg nyáron a XXI. kerület?
A nyári műholdfelvételek szerint a XXI. kerület lakott részein a felszín átlagosan +1,8 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 19. a 23 kerület között. A fakorona aránya 7,3%, a burkolt felületé 32,8%.
Milyen a levegő a XXI. kerületben?
A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.
Források
- Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
- Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
- Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
- Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
- Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
- Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
- Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
- Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
- Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
- Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
- Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.
Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.