Milyen a II. kerületben élni?
A II. kerületben becslés szerint 93 380 ember él 36,53 km²-en (2560 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.
A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.
Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.
Zaj
A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.
Levegő
| Mérőállomás | PM2,5 | PM10 | NO₂ |
|---|---|---|---|
| II. kerületháttér állomás · 2,8 km | — | 19,1 | 10,3 |
| II. kerületforgalmi állomás · 5,0 km | — | 23,5 | 25,9 |
| XIII. kerületháttér állomás · 6,9 km | 11,6 | — | — |
Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).
Lakásár
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 1 276 000 Ft volt (2014-ben 357 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.
Közlekedés
302 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: M2 H5 4 6 17 19 41 56 59 61 4-6 56A 59A 59B 61B
Parkolás a II. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 12,8%-án)
Hőség, fák, burkolt felület
A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.
Ivóvíz
| Mutató | II. kerület | Határérték |
|---|---|---|
| Összes keménység | 13,9 nk° (139 mg/l CaO) — elég kemény | nincs (íz- és vízkőkérdés) |
| Nitrát | 10,3 mg/l | 50 mg/l |
| Arzén | 1,5 µg/l | 10 µg/l |
| Szabad aktív klór | 0,2 mg/l | — |
Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.
Zöld és környezeti kockázatok
Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.
Szolgáltatások
Városrészek
| Városrész | Lakó | Zaj ≥65 dB | Zöld | Kötött pálya |
|---|---|---|---|---|
| Törökvész | 14 380 | 21,6% | 1,8% | 42,3% |
| Máriaremete | 6580 | 14% | 10,9% | 0% |
| Vérhalom | 6550 | 24,2% | 4,5% | 0% |
| Országút | 6260 | 46,9% | 23,4% | 99,2% |
| Újlak | 5770 | 61,8% | 12,2% | 100% |
| Pasarét | 4890 | 41,8% | 11,6% | 100% |
| Rózsadomb | 4820 | 34,7% | 5,9% | 52,1% |
| Remetekertváros | 4690 | 11,3% | 6,7% | 6,5% |
| Széphalom | 4070 | 11% | 8,4% | 0% |
| Kurucles | 3900 | 20,1% | 40,2% | 73,1% |
| Zöldmál | 3810 | 33,8% | 12,5% | 7,9% |
| Szemlőhegy | 3720 | 17,4% | 9,8% | 40,4% |
| Budaliget | 3530 | 18,3% | 25,7% | 0% |
| Pesthidegkút-Ófalu | 2700 | 8,7% | 46% | 0% |
| Csatárka | 2410 | 6,9% | 15,4% | 0% |
| Pálvölgy | 2360 | 0,6% | 30,7% | 0% |
| Rézmál | 2000 | 24,2% | 4,3% | 0% |
| Felhévíz | 1820 | 68,3% | 12,4% | 100% |
| Hársakalja | 1310 | 20,5% | 0% | 21,9% |
| Lipótmező | 1290 | 46,4% | 22% | 99,7% |
| Szépilona | 1120 | 45,9% | 0% | 100% |
| Adyliget | 880 | 8,4% | 7,5% | 0% |
| Erzsébetliget | 800 | 10,9% | 56,5% | 0% |
| Hűvösvölgy | 690 | 42,5% | 66,1% | 94,8% |
| Nyék | 680 | 0% | 85,1% | 57,4% |
| Erzsébettelek | 540 | 50,5% | 2,9% | 48,6% |
| Hárshegy | 410 | 31,8% | 88,8% | 16,8% |
| Szépvölgy | 350 | 0% | 100% | 0% |
| Gercse | 320 | 0% | 63,3% | 0% |
| Petneházyrét | 230 | 6% | 62,3% | 0% |
| Kővár | 120 | 0% | 98,4% | 0% |
Gyakori kérdések
Mennyire zajos a II. kerület?
A II. kerület lakóinak 25,8%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 28,3% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 8. a 23 kerület között.
Mennyibe kerül egy lakás a II. kerületben?
A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 1 276 000 Ft volt a II. kerületben; tíz évvel korábban 357 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².
Milyen a közlekedés a II. kerületben?
A lakók 86,1%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 39,3%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: M2, H5, 4, 6, 17, 19, 41, 56, 59, 61, 4-6, 56A, 59A, 59B, 61B.
Mennyi zöldterület van a II. kerületben?
A kerület területének 45,3%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 2. a 23 kerület között.
Milyen kemény a víz a II. kerületben?
A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a II. kerületben a csapvíz összes keménysége 139 mg/l CaO, azaz kb. 13,9 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 10,3 mg/l, a határérték 50 mg/l.
Mennyire meleg nyáron a II. kerület?
A nyári műholdfelvételek szerint a II. kerület lakott részein a felszín átlagosan −2,2 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 2. a 23 kerület között. A fakorona aránya 36,9%, a burkolt felületé 13,5%.
Milyen a levegő a II. kerületben?
A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.
Források
- Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
- Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
- Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
- Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
- Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
- Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
- Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
- Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
- Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
- Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
- Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.
Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.