Milyen a III. kerületben élni? Óbuda-Békásmegyer

A III. kerületben becslés szerint 135 040 ember él 39,26 km²-en (3440 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.

Közúti zaj ≥65 dB22,6%a lakók aránya5. / 23
Éjszakai zaj ≥55 dB25,4%a lakók aránya5. / 23
Zöldterület27,8%a terület aránya7. / 23
Lakásár982 e Ft/m²KSH, 202414. / 23
Metró, HÉV, villamos46%600 m-en belül lakik17. / 23
Népsűrűség3440fő/km²11. / 23
Nyári hősziget−0,8 °Ca városi átlaghoz képest3. / 23
Fakorona19,3%a terület aránya3. / 23
Vízkeménység13,7 nk°elég kemény

A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.

Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.

Zaj

Közúti zaj, egész nap ≥65 dB22,6%
Közúti zaj, éjszaka ≥55 dB25,4%
Közúti zaj, egész nap ≥55 dB51,9%
Vasúti zaj ≥55 dB0,4%
Repülőtéri zaj ≥55 dB0%
Ipari zaj ≥55 dB0,4%

A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.

Levegő

MérőállomásPM2,5PM10NO₂
II. kerületháttér állomás · 4,7 km—19,110,3
XIII. kerületháttér állomás · 6,3 km11,6——
II. kerületforgalmi állomás · 6,8 km—23,525,9

Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).

Lakásár

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 982 000 Ft volt (2014-ben 239 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².

24649173798220052010201520202024
a kerület Budapest átlaga · ezer Ft/m², folyó áron · KSH

Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.

Közlekedés

300 m-en belül BKK-megálló84%
600 m-en belül metró, HÉV vagy villamos46%

320 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: H5 1 17 19 1A 41

Parkolás a III. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 12,4%-án)

Hőség, fák, burkolt felület

Nyári hősziget (felszín, a városi átlaghoz képest)−0,8 °C
Fakorona (Copernicus, 2018)19,3%
Burkolt felület (beton, aszfalt, tető)21,7%

A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.

Ivóvíz

MutatóIII. kerületHatárérték
Összes keménység13,7 nk° (137 mg/l CaO) — elég keménynincs (íz- és vízkőkérdés)
Nitrát6,3 mg/l50 mg/l
Arzén1,9 µg/l10 µg/l
Szabad aktív klór0,2 mg/l—

Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.

Zöld és környezeti kockázatok

Zöldterület (park, erdő, rét)27,8%
Elméleti árterület, 100 éves árvíz, védművek nélkül41,3%

Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.

Szolgáltatások

Élelmiszerbolt1190,88 / 1000 lakó
Gyógyszertár440,33 / 1000 lakó
Orvos, rendelő1160,86 / 1000 lakó
Étterem, kávézó3692,73 / 1000 lakó
Iskola, óvoda870,64 / 1000 lakó

Üzletek, éttermek, szolgáltatók a III. kerületben →

Városrészek

VárosrészLakóZaj ≥65 dBZöldKötött pálya
Csillaghegy24 58022,2%12%31%
Óbuda23 69037,1%13%98,7%
Óbuda hegyvidéke22 72015,3%29,5%23,8%
Békásmegyer19 50016,6%17,9%41,3%
Kaszásdűlő13 34022,4%9,3%44,5%
Aranyhegy-Ürömhegy-Péterhegy94502,5%21,3%0%
Rómaifürdő896021,4%9%36,5%
Aquincum374042,9%8,7%70,8%
Mocsárosdűlő141020,7%71,7%80,4%
Óbudai-sziget109018,2%60,2%56,2%
Harsánylejtő10800%18,6%0%
Csúcshegy9100%37,2%0%
Solymárvölgy38053,1%72,5%0%
Hármashatárhegy2100%100%0%

Gyakori kérdések

Mennyire zajos a III. kerület?

A III. kerület lakóinak 22,6%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 25,4% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 5. a 23 kerület között.

Mennyibe kerül egy lakás a III. kerületben?

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 982 000 Ft volt a III. kerületben; tíz évvel korábban 239 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².

Milyen a közlekedés a III. kerületben?

A lakók 84%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 46%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: H5, 1, 17, 19, 1A, 41.

Mennyi zöldterület van a III. kerületben?

A kerület területének 27,8%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 7. a 23 kerület között.

Milyen kemény a víz a III. kerületben?

A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a III. kerületben a csapvíz összes keménysége 137 mg/l CaO, azaz kb. 13,7 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 6,3 mg/l, a határérték 50 mg/l.

Mennyire meleg nyáron a III. kerület?

A nyári műholdfelvételek szerint a III. kerület lakott részein a felszín átlagosan −0,8 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 3. a 23 kerület között. A fakorona aránya 19,3%, a burkolt felületé 21,7%.

Milyen a levegő a III. kerületben?

A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.

Források

  • Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
  • Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
  • Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
  • Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
  • Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
  • Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
  • Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
  • Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
  • Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
  • Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
  • Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.

Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.