Milyen a IV. kerületben élni? Újpest

A IV. kerületben becslés szerint 104 720 ember él 19,69 km²-en (5320 fő/km²). Lent témánként látod, hogyan áll a zaj, a levegő, a lakásár, a közlekedés és a zöldterület — a budapesti átlaghoz és a többi kerülethez mérve.

Közúti zaj ≥65 dB27,8%a lakók aránya10. / 23
Éjszakai zaj ≥55 dB30,3%a lakók aránya9. / 23
Zöldterület24,8%a terület aránya8. / 23
Lakásár858 e Ft/m²KSH, 20249. / 23
Metró, HÉV, villamos52,1%600 m-en belül lakik14. / 23
Népsűrűség5320fő/km²13. / 23
Nyári hősziget+1,5 °Ca városi átlaghoz képest15. / 23
Fakorona14,4%a terület aránya7. / 23
Vízkeménység13,8 nk°elég kemény

A címkén a rangsor: 1. = a legjobb (legcsendesebb, legzöldebb, legolcsóbb, legjobb kötött pályás elérés, legritkábban lakott, leghűvösebb, legtöbb fa) a 23 kerület között.

Térkép: © OpenStreetMap-közreműködők. Kattints egy területre a részletekért.

Zaj

Közúti zaj, egész nap ≥65 dB27,8%
Közúti zaj, éjszaka ≥55 dB30,3%
Közúti zaj, egész nap ≥55 dB60,1%
Vasúti zaj ≥55 dB4,3%
Repülőtéri zaj ≥55 dB0%
Ipari zaj ≥55 dB2,4%

A lakók aránya; a függőleges vonal a budapesti átlag. Pontos zajszintet egy címre a címkeresővel kérhetsz le.

Levegő

MérőállomásPM2,5PM10NO₂
XV. kerületháttér állomás · 5,5 km—16,719,3
XIII. kerületháttér állomás · 6,2 km11,6——
II. kerületforgalmi állomás · 9,0 km—23,525,9

Átlag, µg/m³, 2026. január 1. és 2026. november 7. között. WHO irányérték: PM2,5 5, PM10 15, NO₂ 10; EU 2030-as határérték: 10, 20, 20. Forrás: EEA (OLM-mérőállomások).

Lakásár

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 858 000 Ft volt (2014-ben 189 000 Ft); a budapesti átlag 951 663 Ft/m².

24549173698220052010201520202024
a kerület Budapest átlaga · ezer Ft/m², folyó áron · KSH

Utcánkénti árak: Tilezza lakásár-térkép.

Közlekedés

300 m-en belül BKK-megálló94,2%
600 m-en belül metró, HÉV vagy villamos52,1%

254 BKK-megálló van a kerületben. Kötött pályás és hajós vonalak: M3 12 14 12A

Parkolás a IV. kerületben: zónák, díjak, parkolók → (fizetős zóna a terület 0%-án)

Hőség, fák, burkolt felület

Nyári hősziget (felszín, a városi átlaghoz képest)+1,5 °C
Fakorona (Copernicus, 2018)14,4%
Burkolt felület (beton, aszfalt, tető)32,5%

A hősziget a nyári műholdfelvételeken mért felszínhőmérséklet: ahol több a beton és kevesebb a fa, ott nappal több fokkal melegebb a felszín, és éjjel lassabban hűl. Ez nem léghőmérséklet, hanem az eltérés mértéke a város többi részéhez képest.

Ivóvíz

MutatóIV. kerületHatárérték
Összes keménység13,8 nk° (138 mg/l CaO) — elég keménynincs (íz- és vízkőkérdés)
Nitrát9,4 mg/l50 mg/l
Ólom0,7 µg/l10 µg/l
Arzén1,5 µg/l10 µg/l
Szabad aktív klór0,3 mg/l—

Fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (Fővárosi Vízművek). Minden érték határérték alatti; a keménység nem egészségügyi, hanem íz- és vízkőkérdés.

Zöld és környezeti kockázatok

Zöldterület (park, erdő, rét)24,8%
Elméleti árterület, 100 éves árvíz, védművek nélkül21,5%

Az árvízmutató az EU folyami árvízmodelljéből jön, amely a gátakat és a védműveket nem veszi figyelembe: azt mutatja, hová érne a víz védelem nélkül. Budapest nagy része védvonal mögött van, ezért ebből nem készül rangsor.

Szolgáltatások

Élelmiszerbolt870,83 / 1000 lakó
Gyógyszertár310,3 / 1000 lakó
Orvos, rendelő460,44 / 1000 lakó
Étterem, kávézó1241,18 / 1000 lakó
Iskola, óvoda640,61 / 1000 lakó

Üzletek, éttermek, szolgáltatók a IV. kerületben →

Városrészek

VárosrészLakóZaj ≥65 dBZöldKötött pálya
Újpest64 83033,6%12,7%64,9%
Megyer17 74019,1%14,7%11,4%
Káposztásmegyer15 33019,7%47,9%64,8%
Istvántelek616015,5%1,9%5,7%
Székesdűlő3104,5%0%0%

Gyakori kérdések

Mennyire zajos a IV. kerület?

A IV. kerület lakóinak 27,8%-a él olyan helyen, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj egész napra számítva eléri a 65 dB-t (budapesti átlag: 30,3%). Éjszaka 30,3% éri el az 55 dB-t. A csendesség szerinti rangsorban 10. a 23 kerület között.

Mennyibe kerül egy lakás a IV. kerületben?

A KSH szerint 2024-ben az átlagos négyzetméterár 858 000 Ft volt a IV. kerületben; tíz évvel korábban 189 000 Ft. A budapesti átlag 951 663 Ft/m².

Milyen a közlekedés a IV. kerületben?

A lakók 94,2%-a lakik 300 méteren belül BKK-megállóhoz, 52,1%-a 600 méteren belül metró-, HÉV- vagy villamosmegállóhoz. Kötött pályás vonalak a kerületben: M3, 12, 14, 12A.

Mennyi zöldterület van a IV. kerületben?

A kerület területének 24,8%-a park, erdő, rét vagy gyep az OpenStreetMap szerint (Budapest: 26,6%); a zöldterület aránya szerint 8. a 23 kerület között.

Milyen kemény a víz a IV. kerületben?

A Fővárosi Vízművek közzétett adatai szerint a IV. kerületben a csapvíz összes keménysége 138 mg/l CaO, azaz kb. 13,8 nk° (elég kemény). A nitráttartalom 9,4 mg/l, a határérték 50 mg/l.

Mennyire meleg nyáron a IV. kerület?

A nyári műholdfelvételek szerint a IV. kerület lakott részein a felszín átlagosan +1,5 °C-kal tér el a budapesti középértéktől; a leghűvösebbtől a legmelegebbig tartó rangsorban 15. a 23 kerület között. A fakorona aránya 14,4%, a burkolt felületé 32,5%.

Milyen a levegő a IV. kerületben?

A legközelebbi mérőállomások átlagait a lap „Levegő” része mutatja; Budapesten a finom por (PM2,5) mindenhol a WHO irányértékének többszöröse, a nitrogén-dioxid a forgalmas utak mellett a legmagasabb.

Források

  • Népesség: GHS-POP R2023A, 2025-ös becslés, 100 m-es rács (EU JRC, CC BY 4.0). Modellbecslés, a KSH népszámlálási számaitól kb. 10%-kal eltérhet.
  • Zaj: stratégiai zajtérképek (HungaroMet, zajterkepek.hu). A mutató: a lakók hány százaléka él olyan 100 m-es cellában, ahol a legterheltebb homlokzaton a közúti zaj eléri a küszöböt (Lden: egész napos, Lnight: éjszakai).
  • Levegő: EEA levegőminőség-adatszolgáltatás, az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat budapesti állomásai.
  • Lakásár: KSH lakáspiaci adatok (CC BY 4.0), átlagos négyzetméterár, folyó áron.
  • Közlekedés: BKK menetrendi adatok (GTFS). Kötött pálya: metró, HÉV, villamos (a MÁV elővárosi vasútja nincs benne).
  • Zöldterület: OpenStreetMap-közreműködők (ODbL) — park, erdő, rét, gyep; a 100 m-es cellák aránya.
  • Árvíz: Copernicus / EU JRC folyami árvízmodell (CC BY 4.0) — a gátakat és a védműveket NEM veszi figyelembe.
  • Fizetős parkolás: a 30/2010. (VI. 4.) Főv. Kgy. rendelet 1. melléklete.
  • Fakorona és burkolt felület: Copernicus HRL Tree Cover Density és Imperviousness Density, 2018-as műholdas felmérés, 10 m-es rács. Generated using European Union's Copernicus Land Monitoring Service information.
  • Nyári hősziget: Landsat 8/9 felszínhőmérséklet (USGS, közkincs), 2026 és 2025 nyarának tiszta felvételei. A felszín (tető, aszfalt, lomb) hőmérséklete, nem a levegőé: a lakók által lakott cellák átlagos eltérése a városi középértéktől.
  • Ivóvíz: Fővárosi Vízművek — a 24/2013. NFM rendelet szerint közzétett, fogyasztói csapokon mért kerületi átlagok (lekérve: 2026. november 7.). A városrészek a kerület értékét kapják.

Frissítve: 2026. november 7.. Tájékoztató adatok; a rangsor témánként készül (1 = a legjobb a 23 kerület között), összesített pontszámot szándékosan nem adunk.